طرز تهیه ضدعفونی کننده دست بدون نیاز به الکل

طرز تهیه ضدعفونی کننده دست بدون نیاز به الکل

در صورت نبود آب و صابون، بخصوص وقتایی که بیرون هستیم، بهترین جایگزین برای شستشوی دست و خلاصی از شر ویروس و میکروب ها، استفاده از ضدعفونی کننده حاوی الکل هست.

ولی متاسفانه تو این شرایط  و تو این آشفته بازار کمبود الکل دسترسی به ضدعفونی کننده های الکلی تقریبا خیلی محال هست.

اینجا من بر اساس یک تجربه و ایده کاملا شخصی، طرز تهیه ضدعفونی کننده الکلی رو میگذارم که البته بدون نیاز به الکل هست. شاید جایی منبع علمی براش نباشه و لی بر اساس تجربه کاری که در یک کمپانی عطر سازی داشتم به این نتیجه رسیدم که شیشه های حاوی عطر و ادکن، یک سومش اسانس همون عطره و دو سوم باقی مانده الکل متانول یا همون الکل ۹۹ درصد هستند. برای همین در کمبود و نبود الکل، توصیه من استفاده از عطر و ادکلنه. البته عطر ها و ادکلنهای خیلی ارزان بازار و یا عطر و ادکلن هایی که تو خونه که دیگه ازشون استفاده نمی کنید.

سلب مسئولیت: قبلا برای این موضوع منبع موثقی ندیدم، کاملا تجربه شخصیه، پس لطفا در تهیه و استفاده از اون دقیق باشید.

امیدوارم مفید و موثر باشه

لوازم مورد نیاز:

  • سه قاشق غذاخوری ژل آلوئه ورا یا پالپ داخل برگ آلوئه ورا
  • دو قاشق غذاخوری عطر و یا ادکلن های بسیار ارزان موجود در بازار و یا عطرهای بدرد نخور که دیگر استفاده ایی از آنها ندارید.
  • ۳ تا ۹ قطره روعن خوشبو کننده ( توضیح اینکه چون از عطر استفاده می کنید شاید نیازی به استفاده از این گزینه نباشه، در صورت دلخواه می تونید از روغن خوشبو کننده های ماند اسطوخودوس، مرزنگوش، درخت چای و … استفاده کنید. ولی چنانچه دسترسی به هیچ کدوم رو نداشتید می تونید از گلاب که اغلب تو خونه های ما ایرانی ها همیشه پیدا میشه استفاده کنید که منبع سرشاری از ویتامین C هست و برای پوست هم خیلی خوبه)
  • گلیسیرین: ۱ قاشق چای خوری  

روش کار:

درون ظرف کوچکی، ژل آلوئه ورا ( قبلا طرز تهیه شو اینجا گذاشتم) رو بریزید. گلیسیرین و در صورت دلخواه روغن خوشبو کننده رو اضافه کنید تا خوب با هم ترکیب شده و مایه یکدستی به وجود بیاد.

دو قاشق عطر و ادکلن رو درون ظرف بریزید و خوب باهم ترکیب کنید  تا خوب ترکیب شود.

حالا محلول بدست اومده رو درون ظرف مخصوص بریزید و در صورت نیاز ازش استفاده کنید.

نکته: دلیل استفاده از گلیسیرین:

ژل آلوئه ورا ، خاصیت چسبندگی داره، ضمن اینکه عطر و ادکلن بخاطر ترکیبات اسانس اونها پوست رو خشک می کنه، بنابراین،  برای رفع این حالت و مرطوب تر بودن، بهتره که از گلیسیرین استفاده کنید تا خشک شدن دستان شما جلوگیری کند.

اگرچه ضد عفونی کننده دست می تونه  یک روش مؤثر برای رهایی از میکروب ها باشه ، اما مقامات بهداشتی هنوز هم شستن دست ها را در هر زمان ممکن توصیه می کنند تا دست ها رو از ویروس و میکروب دور نگه دارید.

No Comments

Leave a Comment

Please be polite. We appreciate that.
Your email address will not be published and required fields are marked