طرز تهیه ژل آلوئه ورا

طرز تهیه ژل آلوئه ورا

پالپ روشن و خالص مشتق شده از گیاه آلوئه ورا تقریبا از ۲۰۰۰ سال پیش مورد استفاده در وسایل آرایشی و بهداشتی پوست بوده است

ژل آلوئه ورا حاوی ۹۹ درصد آب است. ۱ درصد باقی مانده هم همان چیزی است که همه تفاوت ها را ایجاد می کند. این یک درصد حاوی ویتامین های ضروری مانند ویتامین A، C، E، B12 و اسید فولیک است که به عنوان آنتی اکسیدان ها علیه رادیکال های آزاد عمل می کند. 

همچنین در آلوئه ورا، آنزمی به نام برادیکیناز (bradykinase) پیدا شده که به کاهش التهابات پوستی بسیار کمک می کند. همچنین حاوی هورمونهای اکسین و جیبرلین (gibberellins) هست که به بهبود زخم کمک می کنند.

ژل آلوئه ورا حاوی فهرستی طولانی   از  مواد معدنی، همچون کلسیم، مس، منیزیم، پتاسیم، سدیم و روی است که برای عملکرد های مختلف بدن ضروری است. همچنین محتوی اسید چرب است که خواص آنتی سپتیک و ضد درد را هم دارد و برای درمان سوختگی های جزئی مورد استفاده قرار می گیرد.

ژل آلوئه ورا، علاوه بر داشتن مزایای زیبایی، سلول های فیبروبلاستی را که وظیفه آنها تهیه الیاف کلاژن و الاستین است را تولید می کند که باعث می شود پوست الاستیک تر و کم چروک تر باشد. این ژل دارای اسید آمینه بوده که به عنوان یک مرطوب کننده نیز کاربرد دارد. ژل آلوئه ورا همچنین از پوست در برابر آسیب های پوستی ناشی از تابش اشعه ماوراء بنفش (UV) محافظت می کند. در ضمن بعنوان شوینده و مرطوب کننده پوست در درمان آکنه و طخم های سطحی پوشت نیز کاربرد دارد.
با توجه به مزایای بهداشتی و زیبایی متعددی که ژل آلوئه ورا دارد بایستی همیشه در کنار وسایل بهداشتی پوست و صورت شما باشد.

بنابراین سعی کنید همیشه یک گلدان از گیاه آلوئه ورا را داشته باشید تا در صورت تمام شدن ژل دوباره آن را تهیه و استفاده نمایید. چنانچه گیاه آلوئه ورا نداشته باشید، می توانید برگ های بریده شده و بسته بندی شده را از بازار خریداری کنید و خودتان ژل را تهیه نمایید.

بیش از هرکاری بهتر است به این سه نکته توجه داشته باشید:

  • همیشه از برگهایی که سالم هستند استفاده نمایید.
  • سطح رویی گیاه را که برش زدید آن را به مدت ده دقیقه درون شیشه ای بگذارید تا رزین های تیره از برگ خارج شوند. زیرا، رزین حاوی لاتکس است که می تواند پوست را تحریک کند و در صورت مصرف آن مضر باشد.
  • در تهیه این ژل همیشه دست های خود را بشویید، زیرا هرگونه آلودگی جزیی هم  می تواند خاصیت ژل را به سرعت از بین ببرد.

 

وسایل مورد نیاز:

آب
یک برگ آلوئه ورا
چاقوی تیز
قاشق
تخته گوشت
مخلوط کن با سرعت بالا

 

روش کار:

ابتدا برگ سالم آلوئه ورا را با آب تمیز بشویید.

لبه های تیز و دندانه ای را بوسسیه چاقو از برگ جدا کنید.

چاقو را در زیر لبه ابتدایی پوست گیاه و در  طول برگ قرار داده و آرام برش بزنید.

بوسیله قاشق بلافاصله پالپ را جدا کرده و درون مخلوط کن بریزید. قسمتهای زرد را نباید استفاده کنید چرا که سمی هستند.

پالپهای ریخته شده درون مخلوط کن را در کمتر از ۳۰ ثانیه میکس نمایید.

ژل آماده شده را درون ظرف شیشه ای درب داری بریزید.

چنانچه دسترسی به مخلوط کن را نداشتید بلافاصله بعد از برش سطح رویی برگ، آن را درون کاسه ای قرار داده بوسیله چاقو و به آرامی آن را بتراشید. این عمل باعث شکسته شدن پالپ شده و ژل براحتی درون کاسه میریزد. سپس آن را درون ظرف مناسب درب داری بریزید.

شما می توانید به به ژل آلوئه ورا یک عدد کپسول ویتامین E را  اضافه کنید تا اثرات آن روی پوست شما افزایش یابد. همچنین به عنوان نگهدارنده عمل می کند.
این ژل دارای بوی ناخوشایندی است برای همین، چند قطره گلاب را به منظور خوشبو شدن به آن اضافه کنید.
ژل آلوئه ورا فقط برای پوست مورد استفاده دارد  و از مصرف خوراکی آلوئه ورا بخصوص در  دوران بارداری خودداری نمایید زیرا ممکن است منجر به انقباض رحم شود.

 

No Comments

Leave a Comment

Please be polite. We appreciate that.
Your email address will not be published and required fields are marked