طرز تهیه شربت انار یا ملاس انار

طرز تهیه شربت انار یا ملاس انار

میوه محبوب پاییز، خوشمزه و بسیار مقوی

ایرانیان از قدیم الایام از این میوه زیبا شربت تهیه می کردند و در تمام طول سال آن را استفاده می کردند. ملاس انار که به عنوان شربت انار شناخته می شود در سراسر خاورمیانه در کشورهایی مانند ایران، سوریه و لبنان از قدیم ساخته می شده است. تمامی سختی انجام این کار هم فقط دانه کردن این میوه است، روشهای زیادی برای دانه کردن انار وجود دارد اما اینجا بصورت مختصر یکی از روشهای مفید را توضیح خواهیم داد. شما پس از دانه کردن انار، آب ان را خواهید داشت سپس طرز تهیه شهد و شربت انار

مواد مورد نیاز:

۴ فنجان آب انار خالص ( هر انار نیم فنجان آب دارد)

دو سوم فنجان شکر

یک سوم فنجان آب لیموی تازه

روش دانه کردن انار

بالای انار یا همان قسمت تاج، بوسیله چاقوی تیزی شکاف کم عمقی را ایجاد کنید. به آرامی پوست این قسمت بصورت دایره ای را جدا کنید. از قسمت تاج برش داده شده به موازات قسمت سفید داخل انار، سه برش کم عمق از بالا به پایین روی پوست انار ایجاد کنید. انار را به سه قسمت تقسیم کنید. لایه های سفید را جدا کنید.

درون کاسه بزرگی آب سرد بریزید. انار سه تکه شده را داخل آب بریزید. به مروز دانه هاز یوست جدا شده و داخل آب ته نشین می شوند. به کمک یک الک یا توری، انار را از آب و قسمت های سفید سوا کرده درون کاسه دیگری بریزید.

هر یک عدد انار سالم حدودا ۶۰۰ دانه یا نصف فنجان آب انار است.

 

روش آب گیری انار

دانه های انار جدا شده را درون مخلوط کن بریزید. بهتر است هر بار زدن دکمه مخلوط کن کم کم و بریده بریده باشد تا دانه های انار خودشان آب بیاندازند. یعنی نباید فاصله استفاده از مخلوط کن طولانی باشد چرا که باعث از بین رفتن طعم اصلی آن می شود. انار مخلوط شده را داخل یک توری بریزید و روی کاسه تمیزی قرار دهید تا آب انار گرفته شود.

آب انار شما آماده است.

روش تهیه شربت انار:

درون قابلمه متوسطی، آب انار، شکر و آب لیموی تازه را بریزید. ابتدا باید حرارت شعله گاز زیاد، سپس ملایم شود، در ابتدا با قاشقی مخلوط را هم بزنید تا شکر در آب انار حل شود. شعله را کم کنید و اجازه دهید تا قابلمه با حرارت ملایم رو به کم به مدت ۶۰ الی ۸۰ ذقیقه رو اچاق بماند، هر ۱۰ دقیقه یکبار مخلوط را باقاشق هم بزنید. زمانی که ۷۵ درصد خجم مخلوز شما کم شد یعنی به نسبت ۴ فنجان آب انار، یک فنجان از آن باقی ماند یعنی شربت شما قوام آمده و آماده است. وقتی قاشق را داخل شربت کردید پشت قاشق یک لایه نازک و شفافی از شربت روی قاشق باقی بماند بلافاصله شعله گاز را خاموش نمایید. چرا که اگر بیشتر بماند بسیار غلیظ شده و سخت می شود.

قابلمه را از رو گاز برداشته مایع را درون ظرفی بریزید و بگذارید در دمای محیط به مرور خنک شود. بعد از اینکه شربت خنک شد آن را در یخچال یا محیط خنک نگهداری نمایید.

آب لیمو به عنوان نگهدارنده اسیدی به منظور افزایش عمر مفید اضافه می شود. مقدار شکر هم بستگی به ذایقه شما دارد می تواند زیاد و یا کم باشد. مثلا در لبنان مقدار شکر و شیرینی آن بیشتر است.

 

گوارای وجود

No Comments

Leave a Comment

Please be polite. We appreciate that.
Your email address will not be published and required fields are marked