طرز تهیه اسپری دفع حشرات موذی

طرز تهیه اسپری دفع حشرات موذی

روشهای خانگی موثر و بدون خطرات و عوارض شیمیایی برای دفع حشرات موذی بخصوص به هنگام گرما

برای از بین بردن سوسک ختما استفاده از گازها و اسپری های سمی لازم نیست چرا که این گازهای سمی، هم برای محیط زیست مضر هستند و هم به نوعی در سلامتی انسان ها اختلال به وجود می آورند. مطالعات نشان می دهند که متاسفانه، این سموم  دارای ۷۵ درصد تاثیر منفی بر منابع آب، و همچنین در حیات وحش، به ویژه برای پرندگان و موجودات آبزی هستند.

 

دستور العمل های طبیعی و خانگی برای تهیه اسپری دفع حشرات:

۱- دستور العمل تهیه اسپری گل جعفری

گلی بسیار زیبا که دافع طبیعی شناخته شده در برابر انواع مگس ها بخصوص خرمگس، انواع حشرات برگ خوار، شب پره ها، سوسک قرمز می باشد. بهتر است مقدار ساقه از مقدار گل بیشتر باشد چرا که ساقه برای دفع حشرات بهتر است.

طرز تهیه: کل قسمتهای گیاه، از جمله خود گل، ساقه و برگها را درون مخلوط کن بریزید ( به میزان یک فنجان پر) –  ۲ فنجان آب اضافه کنید و سپس آنها را باهم میکس کنید،

مخلوط را به مدت یک شبانه روز بگذارید تا بماند. سپس مخلوط را درون یک ظرف شیشه ای با درب محکم بریزید. درون شیشه ۶ لیوان آب و یک چهارم قاشق چای خوری صابون مایع بریزید.  چند روز صبر کنید روزی چند بار شیشه را خوب تکان دهید تا در اثر فشار مایع یکدستی بوجود بیاید.

این ماسع را صاف کرده درون ظرف اسپری بزنید و از آن استفاده کنید. از این محلول می توانید برای حیوانات خانگی هم استفاده کنید منتها باید صابون را حذف کنید چرا که صابون برای چشم حیواناتی مانند سگ و گربه مضر است.

bug-spray-1

 ۲- دستورالعمل تهیه اسپری اسطوخودوس

گیاهی بسیار خوشبو و چند منظوره با روشهای مختلف در دفع حشرات

 

روش اول، صابون اسطوخودوس

چنانچه بدن خود و یا سر و صورت خود را با این صابون بشویید حشرات موذی را از شما دفع خواهد کرد.

یک بطری کوچک انتخاب کنید مقداری صابون بریزید و به اندازه ۱۵ قطره روغن اسطوخودوس بریزید درب بطری را محکم ببندید و خوب تکان دهید تا باهم مخلوط شوند

شستن موی سر افرادی که  سر آنها  شپش زده است با این صابون بسیار مفید است.

 

روش دوم، روغن اسطوخودوس

استفاده از روغن اسطوخودوس یرای دفع حشرات از شما و حتی حیوان خانگی شما بسیار مفید است .

روش تهیه: ۲۵ قطره اسطوخودوی باضافه یک الی ۲ قاشق غذاخوری روغن نباتی، روغن بادام شیرین، آوکادو، زیتون، هسته زردآلو و یا روغن کنجد مخلوط کنید. در بیشتر موارد به جای استفاده از دیگر روغنها می توانید از ژل آلوئه ورا هم استفاده کنید.

 

روش سوم، سرکه اسطوخودوس

مقدار ۲۵ قطره روغن اسطوخودوس را به یک چهارم فنجان سرکه سیب اضافه کنید و با هم مخلطو کنید. محلول را روی بدن و یا لباس خود اسپری نمایید.

این محلول بوی تندی دارد چنانچه بوی آن را دوست ندارید می توانید به جای سرکه از آب استفاده کنید.

 

روش چهارم، خشک شده برگ اسطوخودوس

اسطوخودوس خشک شده را تهیه نمایید آن را درون کیسه های کوچک توری مانند بریزید و به در و دیوار خانه آویزان کنید، علاوه بر عطر خوبی که به خانه شما می دهند دافع حشرات موذی هم هستند.

 

۳- دستورالعمل استفاده از شمع

شاید شما علاقه ای به استفاده از اسپری نداشته باشید و یا بوی اسپری ها براتون خوشایند نباشه، توصیه ما استفاده از شمع هست.

یک شمع که در حدود ۲۰۰ گرم باشه رو به قطعات کوچک تقسم کنید و در دمای ۱۶۰ درجه ذوبشون کنید. سعید کنید قطعات به یک اندازه باشن تا همزمان ذوب بشن.

وقتی شمع ذوب شد سه قطره از هر روغن معطری رو به شمع ذوب شده اضافه کنید مثلاْ روغن سنبل هندی یا سه قطره اکالیپتوس، و دو قطره از اسانس سرو

شمع ذوب شده رو درون هر ظرفی که خواستید بریزید. نخ فتیله رو درون ظرفی قرار بدید سپس شمع ذوب شده باضافه روغن معطر رو آروم آروم داحل اون ظرف بریزید. به مدت ۲۰ تا ۲۵ دقیقه صبر کنید تا موم داغ سرد بشه و دور فتیله سفت بشه. نخ اضافه رو قیچی کنید. جند ساعت دیگه هم ثبر کنید تا شمع خودش رو خوب بگیره. الان شمع معطر شما آماده س . با روشن کردن این شمع حشرات موذی رو از اطراف خودتون دور کنید.

bug-spray-2

۴- دستورالعمل ساخت اسپری پیاز و سیر

یک عدد پیاز  باضافه یک عدد سیر کامل با کل حبه های اون رو میتونید با پو.ست یا بدون پوست داخل مخلوط کن بریزید و باهم مخلوط کنید و با یه کمک رنده اونه رو له و با هم مخلوط کنید.

پیاز و سیر رنده شده رو داخل یک قابلمه حاوی یک لیتر آب جوش بریزید. یک قاشق چای خوری فلفل قرمز اضافه کنید. به مدت ۴۵ تا ۶۰ دقیقه با حرارت ملایم بگذارید تا مواد داخل ظرف، همگی باهم به جوش بیان.

گاز رو خاموش کنید و بگذارید در هوای اتاق محتویات داخل قابلمه سرد بشن.

مواد رو از داخل توری بریزد و  با دست اون رو فشار بدید تا مایع اصلی خارج بشه. سپس یک قاشق غذا خوری صابون مایع یا صابون جامد رنده شده رو اضافه کنید.همه مواد رو داخل یک بطری اسپری بریزید و آروم و یکدست تکون بدید تا مواد باهم مخلوط بشن. البته بوی این محلول کمی ناخوشایند هست.

 

۵- دستورالعمل تهیه اسپری برای راندن مگس

مواد مورد نیاز:

۴ فنجان سرکه سیب
۲۰ قطره اسانس رزماری
۲۰ قطره اسانس ریحان
۲۰ قطره عرق یا روغن نعناع
دو قاشق غذا خوری روغن زیتون یا روغن کانولا و یا هر روغن دیگر
یک قاشق غذا خوری مایع ظرفشویی

کلیه مواد بالا را باهم مخلوط کنید درون ظرف اسپری بریزید و هوب تکان دهید. تا یکدست شوند.

 

bug-spray-3

۶- دستورالعمل تهیه یک اسپری قوی

ترکیبی فوق العاده قوی برای راندن کلیه حشرات موذی

مواد مورد نیاز:

 دو قاشق غذاخوری از عنبر سائل
دو قاشق غذاخوری از جوجوبا، روغن زیتون یا روغن بادام
۵۰ تا ۶۰ قطره روغن معطر مانند نعناع  و یا جایگزین آن ۳۰قطره اکالیپتوس ، ده قطره از چوب سدر، ده قطره از روغن اسطوخودوس، و ده قطره رزماری

البته استفاده از اکالیپتوس برای کودکان زیر سه سال یا حیوانات توصیه نمی شود.

از اسپری کردن این اسپری در مناطق حساس، مانند چشم و گوش، دهان، و …. جدا بپرهیزید.

 

۷- دستورالعمل تهیه یک پماد دفع حشرات

 

علاوه بر هر یک از روشهای بالا شما می توانید کرم یا پماد دفع حشرات را نیز داشته باشید.

مواد تشکیل دهنده:

یک چهارم فنجان و دو قاشق غذاخوری موم
یک چهارم فنجان و دو قاشق غذاخوری کره کاکائو
یک چهارم فنجان روغن نارگیل
دو قاشق غذا خوری روغن کرچک
۱۵ قطره  روغن سنبل هندی

۱۵ قطره  اسانس اکالیپتوس
۵ قطره  اسانس نعناع

۵ قطره  اسانس شمعدانی

تمامی مواد رو درون یک ماهی تابه بریزید. روی حرارت خیلی کم قرار بدید و مرتب هم بزنید. تا زمانی که موم کاملا ذوب شده و همه مواد با هم مخلوط بشن. اجاق رو خاموش کنید و اجازه بدید مواد درون ماهی تابه در هوای اتاق کمی خنک بشن.

مواد درون ماهی تابه رو داخل یک ظرف شیشه ای درب دار بریزید. البته اگر فلزی باشه بهتره چرا که موم سریع سرد شده و منجمد میشه.

 

bug-spray-4

۲ Comments

Leave a Comment

Please be polite. We appreciate that.
Your email address will not be published and required fields are marked