۱۱ روش طبیعی برای افزایش سیستم ایمنی بدن

۱۱ روش طبیعی برای افزایش سیستم ایمنی بدن

توی این مقاله سعی کردم ۱۱ موردی رو که باعث میشه سیستم ایمنی بدن قوی بشه تا بدن بتون ه در برابر بیماری دفاع لازم رو به عمل بیاره رو بنویسم.

امیدوارم در این شرایط و این ایام بتونه کمکی باشه.

سلب مسئولیت:

هیچ کدام از نوشته ها توسط FDA ارزیابی نشده است. این مقاله ۱۰۰ درصد توصیه پزشکی نیست و به معنای تشخیص یا درمان هر بیماری نیست. فقط روشهایی برای تقویت و افزایش سیستم دفاعی و ایمنی بدن می باشد تا بتوانیم در مقابل بیماری مقاومت بیشتری از خود نشان دهیم.

۱-  خواب راحت و عمیق

مطابق مطالعات Mayo Clinic :

افرادی که خواب کافی و یا خواب عمیقی ندارند بیشتر در معرض بیماری و ویروس قرار می گیرند. مانند سرما خوردگی های معمولی زمانی که خوب می خوابید بهبودی زودتر حاصل می شود.

در طول خواب ، سیستم ایمنی بدن پروتئین هایی به نام سیتوکین ها آزاد می کند، که برخی از آنها به تقویت خواب کمک می کنند.

در هنگام ابتلا به عفونت یا التهاب یا هنگامی که تحت استرس هستید ، سایتوکاین های خاصی نیاز به افزایش دارند. ولی کمبود خواب ممکن است تولید این سیتوکین های محافظ را کاهش دهد.

علاوه بر این ، آنتی بادی های ضد عفونی کننده و سلول ها در دوره هایی کاهش می یابند که خواب کافی نداشته باشید. “

۲- بهینه سازی ویتامین دی

ویتامین دی، هورمونی است که بعنوان تعدیل کننده سیستم ایمنی بدن عمل می کند، بعبارت دیگر، به بدن ما کمک می کند تا بین سیستم ایمنی غیرفعال بدن (افزایش حساسیت به عفونت)  و سیستم ایمنی بسیار فعال بدن (خود ایمنی) تعادل برقرار شود.

پس جای تعجب نیست وقتی که بدن کمبود ویتامین دی دارد، با عفونت های مکرر همراه است. خصوصا سرما خوردگی و یا آنفولانزا

طبق پژوهش  های دکتر استفانی سنف (Dr. Stephanie Seneff ) دانشمند ارشد تحقیقات در MIT، مکمل های حاوی ویتامین D ممکن است به طور کامل جایگزین فواید آفتاب نشود، بهتر است در صورت امکان بیرون بروید ، ولی در فصولی که تابیدن خورشید کم است میتواند کمبود آن را تا حدی جبران نماید.

ولی بهترین توصیه برای مکمل ویتامین دی استفاده از  روغن جگر ماهی است علاوه بر اینکه حاوی مقادیر زیادی ویتامین دی است.  شامل اسیدهای چرب ضروری است که ۱۰۰ میلیارد سلول عصبی مغز ما را را تشکیل می دهند.

و در کودکان، به دلیل سطح بالای ویتامین D در روغن کبد ماهی کاد برای جلوگیری از نرمی استخوان‌ها و سایر علائم کمبود ویتامین مصرف می‌شود.

۳- خوردن غذاهای سرشار از پروبیوتیک بخورید (یا مکمل های آن)

تصور ما سیستم ایمنی بدن، گلبولهای سفیدی است که مدام در کل بدن در حال حرکت هستند، درصورتی که ۷۰ درصد آنها در یک نقطه ساکن می باشند! بله در روده

مطابق گفته دکتر ناتالیا شولژنکو (Dr. Natalia Shulzhenko) از طریق  Science Daily، “روده انسان نقش زیادی در عملکرد سیستم ایمنی بدن دارد.” بنابراین تصور ما از عملکرد رودها فقط هضم است. در صورتی که فعالیت آنها فراتر از هضم می باشد.

محققان معتقدند که؛ باکتری هایی که در روده زندگی می کنند با سلولهای ایمنی صحبت کنید و بالعکس، و این یعنی “تلاطم” عملکرد سیستم ایمنی و متابولیکی را شکل می دهد.

به همین دلیل محققان با مطالعه ای که روی بازیکنان راگبی انجام دادند متوجه شدند، مکل های پرو بیوتیک: هم تعداد و هم مدت زمان عفونتهای تنفسی و دستگاه گوارشی را کاهش می دهند.

حتی در یک مطالعه دیگر، محققان دریافتند که یک نوع خاص از باکتریهای دهانی تأثیر مثبتی بر سلامت گوش ، بینی ، گلو و تنفس دارد ولی  فقط تعداد معدودی از ما به طور طبیعی آن را داریم، که عموما در لوزه ها موجود هستند.

مواد غذایی سرشار از پروبیوتیک ها: کلم پیچ ، کیمچی (غذای سنتی کره ای)، شربت یا آب لبو، آب کفیر و ماست. برای مکمل های دارویی پرو بیوتیک باید از پزشک پرسیده شود.

۴-            آبرسانی مداوم بدن

مطابق نظریه کلینیک کلیولند (Cleveland):

هیدراته ماندن می تواند سلامت ایمنی بدن شما را نیز تقویت کند. .. آب به بدن شما کمک می کند تا بدن لنفاویهایی را بسازد  که، حامل سلولهای سفید خون و سایر سلولهای سیستم ایمنی بدن هستند.

سعی کنید تا حد امکان از نوشیدن نوشیدنی هایی که باعث کمبود آب بدن می شود پرهیز کنید (مانند قهوه و نوشیدنی های کافئین دار) یا سعی کنید غذاهای آبرسان بیشتری مانند خیار ، کرفس یا هندوانه و یا دمنوشهایی مانند نعناع و گرنه را بخورید.

۵-            تمرکز بر روی غذاهای مقوی

در اصل خوب غذا خوردن، بزرگترین مراقبت پزشکی است نه استفاده از دارو ها.

سعی کنید از غذاهایی استفاده کنید که حاوی مقادیر زیادی ویتامین C، B و A باشند.

ویتامین A:

مقادیر کافی ویتامین A، شامل نتایج خوبی برای بهبود عفونت هاست. که معمولا در سبزیجات حاوی بتاکاروتن وجود دارد، سبزیجات رنگی مانند: سیب زمینی شیرین ، هویج، فلفل، کدو و سایر میوه ها و سبزیجات با برگ تیره چون اسفناج و غیره و همچنین در بعضی از محصولات حیوانی مانند کره

البته میزان مصرف زیاد ویتامین   A ، در بدن ایجاد مسمویت می کند. مگر اینکه ویتامین D را بهینه کرده باشید.

غذاهای سرشار از ویتامین :A جگر، کره حیوانی، روغن جگر ماهی ( که بصورت قرص ارائه می شود)، شیر و سایر موارد

ویتامین B6:

کلینیک کلیولند (Cleveland): این ویتامین را به عنوان یکی از سه ویتامین برتر برای  افزایش مقاومت بدن اعلام کرده است.

غذاهای سرشار از ویتامین B6 : شیر ، پنیر ریکوتا ، ماهی قزل آلا ، تخم مرغ ، جگر ، موز ، آووکادو و عسل (که سرشار از B6 و همچنین B1 ، B2  می باشد).

ویتامین C:

در انسان ، کمبود شدید ویتامین C با اختلالات ایمنی و افزایش حساسیت به عفونت های بیشتر همراه است ، همچنین ویتامین C همچنین می تواند مدت زمان علائم سرماخوردگی را کوتاه کند. هرچند در زمان بیماری های حاد عفونی، و با افزایش نیازهای متابولیکی، ذخیره های این ویتامین در بدن بسیار کم می شود و بدن نیاز به مکمل های ویتامین C برای پیشگیری و درمان عفونت ها خواهد داشت.

بدن ما خود بخود نمی تواند ویتامین C، را بسازد، بنابراین تنها راه برای بهینه سازی یک رژیم غذایی بسیار مناسب و سرشار از ویتامین C است.

غذاهای سرشار از ویتامین C: مرکبات ، فلفل دلمه ای قرمز و زرد (فلفل زنگ سبز میزان کمتری را دارد.) و دیگر موارد..

ویتامین D:

راجع به نقش این ویتامین، توضیح داده شد.

ویتامین E:

به گفته کلینیک کلیولند ، ویتامین E یک آنتی اکسیدان قدرتمند است که به بدن در مبارزه با عفونت کمک می کند.

استفاده از مکمل های حاوی این ویتامین، ممکن است خطر آفرین باشد. بنابریان توصیه می شود روی منابع غذایی تمرکز کنید تا منابع دارویی و مکمل های حاوی این ویتامین

غذاهای سرشار از ویتامین E: آجیل ، دانه ، آووکادو و سبزیجات دارای برگ تیره.

ویتامین K:

ویتامین D و ویتامین K در تعامل باهم کار می کنند یعنی باهم عمل می کنند. بنابراین برای دستیابی به فواید هریک، وجود هردوی این ویتامینها الزامی است.

غذاهای غنی از ویتامین K: این ویتامین دو دو شکل K1  و K2 وجود دارد که ویتامین K1 از طریق سبزیجات برگ سبز بدست می آید. ویتامین K2 از طریق غذاهای تخمیر شده و چربی‌های حیوانی (پنیر، کره و تخم‌مرغ)به دست می‌آید و همچنین توسط باکتری در روده شما سنتز می‌شود.

سایر غذاهای مغذی و گیاهان دارویی

  • آب گوشت بخصوص آب قلم، سوپ مرغ به دلیل خاصیت افزایش ایمنی بخصوص در هنگام سرما خوردگی یا انفولانزا، همیشه مورد توجه بوده است. و مطالعات نشان می دهد “ممکن است حاوی تعدادی ماده با فعالیت دارویی مفید باشد”.
  • سیر : سیر – به نقل از:  WebMD ، “هزاران سال است که مردم در سراسر جهان، سیر را به عنوان یک اکسیر سلامتی پذیرفته اند”.  با وجود بوی نامطبوع، برای درمان سرماخوردگی ، از بین بردن طاعون و حتی دفع خون آشام ها کمک بزرگی بوده است. سیر بسیار کم کالری است، یک حبه سیر حاوی ۵ میلی گرم کلسیم ، ۱۲ میلی گرم پتاسیم و بیش از ۱۰۰ ترکیب سولفوریک است که برای از بین بردن باکتری ها و عفونت به اندازه کافی قدرتمند است. ( در هر دو جنگ جهانی، برای ئیشگیری از قانقاریا بسیار مورد استفاده قرار می گرفت). بهتر است سیر بصورت خام مصرف شود، چرا که در سیر پخته شده و یا خشک شده، اثرات آنتی بیوتیکی آن کاهش می یابد.

۶-  افزایش مقاومت بدن با گیاهان دارویی و قارچ ها:

همواره این نکته را مد نظر داشته باشید که بسیاری از داروهای معمول از گیاهان و قارچ ها تهیه شده اند. به عنوان مثال، آیا می‌دانستید که بیش از ۴۰ % دارویی که امروزه در بازار هستند – از جمله پنی‌سیلین – از قارچ مشتق شده‌اند؟

و واقعا قارچ ها به وضوح فواید زیادی دارند که بعضی از آنها عبارتند از:

     اکیناسه – Echinacea

     ارباب سیاه – Black elderberry

     آستراگالوس – Astragalus

     ریشی – Reishi

     چاگا – Chaga

     جینسنگ پاناکس – Panax ginseng

۷- کاهش سطح استرس

    استرس مزمن عملکرد سیستم ایمنی بدن را مختل می کند ، بخصوص در این شرایط باید سعی شود که از استرس خود بکاهیم هرچند برای بسیاری ازما، استرس ها یک واقعیت روزانه است.

۸- ورزش کردن

ورزش باعث تغییر آنتی بادی ها و گلبول های سفید (WBC) می شود.

WBCها،  سلولهای سیستم ایمنی بدن هستند که با بیماری مبارزه می کنند ورزش، گردش این آنتی بادی ها یا WBC ها را سریعتر می کند ، بنابراین می توانند بیماری ها را زودتر از آنچه ممکن بود قبلاً تشخیص دهند، تشخیص دهند. 

همچنین باعث آزاد شدن هورمون های خوب می شود و تولید هورمون های استرس زا را کند می کند. البته ورزش نباید بیش از حد شدید باشد که  تأثیر متضادی بگذارد.  بنابراین سعی کنید که بیش از حد ورزش نکنید.

۹- برس خشک را امتحان کنید.

معمولا برای بهبود نرمی پوست، برس خشک توصیه می شود. فواید بسیار زیادی را دارد. ولی در موضوعیت این مطلب باید بگویم که سیستم لنفاوی را تحریک می‌کند و سموم را از بدن حذف می‌کند. بنابراین باعث آرامش شده که خود کاهنده استرس است.

۱۰- نوشیدنی ها مخمر دار

معمولا نوشیدنی ها الکلی اصلا توضیه نمی شوند چرا که سیستم ایمنی را ضعیف می‌کنند. ولی با وجود شرایط امروز نوشیدن مقدار متوسطی ار نوشیدنی مخمردار توصیه می گردد. بخصوص ماءالشعیر ها و نوشیدنی های مالت دار با میزان الکل کم که در کشور ما نیز به وفور وجود دارند.

۱۱-          خندیدن

سعی کنید مدام، گاه و بیگاه بدون هیچ دلیلی بخندید. طبق گزارش شیکاگو تریبون (Chicago Tribune)،

زمانی که شاد هستید، سلولهای کشنده طبیعی که ویروس ها و تومورها را نابود می کنند، به شکل فزاینده ای افزایش پیدا می کنند.

اینترفرون‌ها نوعی از پروتئین‌ها هستند که سلول‌های میزبان در پاسخ به تهاجم عامل بیماری‌زا (مانند ویروسها، باکتری، انگل و سرطان) آزاد ساخته و موجب تحریک سیستم ایمنی و افزایش مقاومت بدن می‌شوند. و در نتیجه شاد بود میزان آنها افزایش پیدا می کند.

No Comments

Leave a Comment

Please be polite. We appreciate that.
Your email address will not be published and required fields are marked