۱۱ روش حذف اسکار پوستی

۱۱ روش حذف اسکار پوستی

زمانی که پوست بر اثر آتش سوزی، جراحی، هرگونه برشی، آبله مرغان، جای آکنه و …. زخمی می شود بافت لطیفی برای محافظت از ناحیه آسیب دیده بوجود می آید که به آن اسکار می گویند. اگر این بافت که بر اثر ساخت کلاژن در پوست است بیش از حد رشد کند به آن کلوئید می گویند.

این نوع بافت برجسته در حالت عادی، هیچ ضرری برای بدن ندارد و تنها چهره آن است که پوست را نازیبا و خشن نشان می دهد.

برای درمان این زائده های پوستی از روشهای جراحی و انواع کرم ها و پمادهای رفع اسکار و کلوئید می توان بهره گرفت منتها هزینه این نوع روشها هم بسیار بالا بوده و پیش بینی اینکه چقدر درمان موثر خواهد بود نامعلوم است.

این مقاله ۱۱ روش مقرون به صرفه و در عین حال آسان و خانگی برای رفع این نوع زائده هاست

 

روغن اسطوخودوس

مالیدن روغن اسطوخودوس در ناحیه آسیب دیده  هر چند روز یکبار و یا روزانه حداقل ۵ بار در روز

 

چوب صندل

یکی دیگر از روشهای طبیعی برای درمان زخم کلوئید است.

هر شب قبل از خواب خمیر حاصل از ترکیب پودر چوب صندل با آرد نخود چی و گلاب به یک مقدار مساوی را روی ناحیه آسیب دیده بمالید و صبخ به هنگام بیدار شدن آن رابشویید. این عمل را هر شب تکرار کنید.

در این روش صبور باشید، شاید درمان آن هفته ها طول بکشد.

 

پیاز

پیاز دارای خواص ضد باکتری است که در از بین بردن و جلوگیری از ظهور مجدد  اسکار کلوئید کمکبسیار مفید است. 

هر روز و روی سه بار ناحیه آسب دیده را بوسیله یک لیف تمیز آعشته به آب پیاز ماساژ دهید. به مرمر شاهد نتیجه مثبت آن خواهید بود.

 

آسپرین

آسپرین یک درمان موثر برای درمان اسکار کلوئید است، بنابراین شما هر روز بایستی ۳ الی ۴ عدد اسپرین را درون آب له  کنید  وآن را روی ناحیه آسیب دیده بمالید و بگذارید تا روی پوست خشک شود.

 

لیمو

لیمو یا کاده مغذی برای بدن و بخصوص پوست است. هر روز و روزی دو بار اب لیمو را روی اسنکار بمالید. نیم ساعت صبر کنید و سپس آن ناحیه را با آب بشویید. این روش را تا زمانیکه اسکار به کلی رفع شود ادامه دهید.

 

آلوئه ورا

هر روز و روزی ۲ مرتبه، ژل بیرون آمده از برگ آلوئه ورا را روی اسکار بمالید . قبل از انجام این کار باید ناحیه اسکار کاملا تمیز شده باشد.

 

روغن درخت چای

علاوه بر روغن اسطوخودوس، یکی دیگر از روغنهای مفید در درمان این نوع زائده ها روغن درخت چای است. یک یا دو بار در روز و روزانه کلوئید برای چند دقیقه با این روغن مالش دهید.

 

سیر

خواص ضد باکتریایی سیر در درمان انواع زخمها بسیار مفید است. هر روز روی ناحیه آسیب دیده  سیرر له شده بمالید. به مدت ده دقیقه صبر کنید و سپس با اب آن را بشویید. 


 عسل

عسل خاصیت ضد قارچی را دارد بنابراین هر روز روی ناحیه آسیب دیده عسل بمالید تا به مرور اثر این زخم ها کم و به کلی حذف شوند.

سرکه سیب

یک روض خانگی، ارزان ولی بسیار مفید برای درمان اسکار کلوئید می باشد. سرکه رقیق را به مدت چندین هفته روی زخم بمالید تا به مرور اثر زخم کم و ناپدید شود.

 

جوش شیرین

شما می توانید هر روز جوش شیرین را با هیدروژن پراکسید و یا عسل ترکیب نمایید، روی اسکار بمالید.

 

 

 

 

 

 

 

 

No Comments

Leave a Comment

Please be polite. We appreciate that.
Your email address will not be published and required fields are marked